שאלות נפוצות על החזרי מס מהמדינה

מהו החזר מס? כיצד מקבלים אותו? לאיזה סכומים אפשר להגיע? בעמוד זה נענה על מספר שאלות נפוצות בנושא החזרי מס ותהליך הגשת בקשה לבדיקת זכאות לקבלת החזר מס.


החזרי המס מגיעים לשכירים אשר משלמים מס הכנסה (משכורת העולה על 6,000 ₪ בחודש), עקב הפער שבין התשלום החודשי של מס הכנסה שמבצע השכיר באמצעות מקום עבודתו לבין החישוב על בסיס שנתי שמבצע מס הכנסה. החזרי המס יתקבלו בגין טעויות בחישוב המס להטבות אותן זכאי היה העובד לקבל, בעקבות שינוי רפואי,משפחתי,פרעון פנסיה וכו'....
במידה והינך רווק:
ת.ז+ספח, צ'ק מבוטל/ טופס ניהול חשבון.
במידה והינך נשוי:
ת.ז+ספח, צ'ק מבוטל/ טופס ניהול חשבון של שני בני הזוג.
במידה והינך גרוש:
ת.ז+ספח, צ'ק מבוטל/ טופס ניהול חשבון, הסכם גירושין, הוכחת תשלום מזונות.
לא, הזכאים להחזר מס שלילי הם עובדים שכירים ועצמאיים בני 23 ומעלה, שהכנסתם הממוצעת במהלך שנת 2014 היתה גבוהה מ- 2,059 ש"ח, ונמוכה מ-6,141 ש"ח (למי שיש להם עד שני ילדים, או שגילם 55 ומעלה) או נמוכה מ-6,750 ש"ח (להורים לשלושה ילדים או יותר), לכן הבדיקה היא לשכירים אשר משכורתם נמוכה משמעותית ולרוב לא משלמים מס הכנסה כלל.
תהליך הבדיקה לוקח כרבעון עד לקבלת החלטת רשות המיסים על ההחזר וסכומו.
בכפוף לחוק ההתיישנות, ניתן לבצע בדיקה לגבי 6 השנים האחרונות.
תהליך הבדיקה הוא תהליך מסובך ומסורבל מאוד, הדורש ידע, ניסיון ומקצועיות רבים בתחום, לכן מומלץ להגיש דו"ח להחזר מס באמצעות חברה המתמחה בהחזרי מס , כדי לחסוך זמן ולטפל באותו נושא בצורה המקצועית והטובה ביותר. היתרון בחברה המתמחה בהחזרי מס הוא ביכולת לתרגם את הידע המקצועי והניסיון המצטבר של נותן השרות לאומדן די מדויק של החזר המס הצפוי, ואף לתרום להגדלתו. חברה מתמחה יכולה גם לעזור באיסוף והשלמת אישורים חסרים, טיפול ומעקב צמוד מול רשויות המס ואף ביקורת משלימה לאחר קבלת החזר המס לאימות התוצאות מול הצפי.
חשוב לציין שההוצאה בגין טיפול בהחזר מס הנה הוצאה המותרת בניכוי מההכנסה החייבת, כלומר בשנה בה שולם שכר הטרחה זכאי המשלם להחזר מס בעבור ההוצאה