כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

08/04/2019

איך מחשבים החזר מס הכנסה?

לכל אזרח במדינת ישראל ישנן חובות וזכויות. בעוד רבים מודעים היטב לחובות המוטלות עליהם, לא כולם מודעים לזכויות שלהם, בטח לא כשמדובר על זכות להחזר מס. פעמים רבות המדינה היא זו החייבת את הכסף לאזרח – את החזר המס, המס העודף שהוא שילם מסיבות רבות, ביניהן: חיילים משוחררים, סטודנטים שסיימו את לימודיהם ועד אנשים שעזבו את מקום עבודתם באמצע השנה. כל אלו יכולים לבצע חישוב החזר מס הכנסה ולהגיש בקשה. מאחר ולא הרבה אנשים מודעים לכך שהם זכאים להחזר מס, ישנם כספים רבים הנמצאים ברשות המדינה. בכדי להבין האם גם אתם זכאים להחזר מס, חשוב תחילה להבין איך מתבצע חישוב מס הכנסה.

קראו על – איך עושים החזר מס?

חישוב החזר מס הכנסה

ישנה שיטה ספציפית שלפיה קובעים את מס ההכנסה לעובד השכיר. חישוב החזר מס הכנסה מתבצע ברמה שנתית, אך התשלום מתבצע אחת לחודש. הסכום הנגבה מכל עובד הינו שונה, כאשר הוא מבוסס על הכנסתו ובהתאם למדרגת המס הספציפית אליה הוא שייך. מאחר והסכום הנגבה הוא שנתי, רק בסוף השנה ניתן לבצע את החישוב האם העובד אכן זכאי להחזר או שמא שילם מס כנדרש. מטבע הדברים, אדם שמשתכר במשכורת גבוהה יותר, יצטרך לשלם מס גבוה יותר בכל חודש, בעוד עובד המשתכר במשכורת נמוכה יצטרך לשלם בהתאם. מטרת העל של שיטת מדרגות המס היא להקל על השכבות החלשות יותר ששכרן נמוך.

בדקו את זכאותכם להחזר מס בחינם באמצעות סימולטור להחזר מס של טקס שירותים פיננסיים.

הכירו גם אתם את מדרגות המס:

ישנן 7 מדרגות מס שונות, כאשר כל מדרגה מאופיינת בטווח אפשרי של משכורות. כך לדוגמא: אדם המשתכר במשכורת של כ-74,880 שקלים בשנה, נדרש לשלם מס בגובה של כ-10%. לעומת זאת, אדם שהמשכורת השנתית שלו הינה בין 74,881 שקלים ל-107,400 שקלים, נדרש לשלם מס בגובה של כ-14%. ישנן מדרגות מס נוספות כאשר האחוזים עומדים על כ-20%, 31%, 35%, 47% ו-50% – בהתאם להכנסה השנתית של כל עובד. מאחר ותהליך חישוב החזר מס הכנסה הינו על פי צפי של הכנסה שנתית, סביר כי אדם יצטרך לשלם פחות או יותר בהתאם לגובה ההכנסה הסופי בסוף השנה.

שילמתם יותר מס? כך זה בדיוק קורה:

כאמור, חישוב החזר מס הכנסה מתבצע ברמה שנתית ולא ברמה חודשית. כך לדוגמא, במידה וקיבלתם העלאת שכר מהבוס שלכם, סביר כי בסוף השנה תצטרכו לשלם מס גבוה יותר מהצפי שבתחילת השנה. המנגנון פועל גם הפוך, כך שאם המשרה שלכם הצטמצמה, אתם עדיין תשלמו את המס כפי שהוא נקבע תחילה בכל חודש, אך בסוף השנה תהיו זכאים להחזר.

כמו כן, המון פעמים פיטורים ממקום העבודה הם אלו המזכים אתכם בהחזר של מס. גם כאן הזכאות היא על סמך העובדה כי החישוב השנתי מתבצע על פי צפי, כך שאם אכן פוטרתם או עזבתם את מקום עבודתכם ועל כן אינכם משתכרים, אתם זכאים להחזר של מס. שינוי נוסף שיכול להביא לכך שתהיו זכאים הוא החלפת מקום עבודה באמצע השנה: אם השכר העכשווי שלכם נמוך מזה שקיבלתם אצל המעסיק הקודם, ייווצר פער שבזכותו תוכלו ליהנות מהחזר המס המגיע לכם על פי חוק.

בנוסף, ישנם אנשים העובדים בשתי עבודות שונות. כידוע, על כל עובד שכזה לבצע תיאום מס שמטרתו להבטיח כי תשלום המס לא יהיה על פי מדרגות מס גבוהות. על כן, במקרה בו לא התבצע תיאום מס, יהיה ניתן לבצע חישוב החזר מס הכנסה בסוף השנה ולבדוק האם אכן העובד עומד בתנאים להחזר.

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך