כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

05/03/2020

מי צריך לעשות תיאום מס?
לא כל הישראלים יודעים, אך כפי שרשות המיסים יודעת לגבות כסף (מס), היא גם יודעת להחזיר אותו. הבעיה העיקרית היא שמרבית השכירים לא מודעים לשלבי הגשת הבקשה, כאשר החשש הוא ההתמודדות אל מול הבירוקרטיה, "הטופסולוגיה" וזמני ההמתנה הארוכים. החברה שלנו, "טקס שירותי פיננסים", עושה את כל הנדרש עבורכם! אנו נשמח ללוות אתכם – מבדיקת הזכאות ועד הרגע בו תקבלו את הכסף ישירות אל חשבון הבנק.

אחת הסיבות ששכירים אכן זכאים להחזר מס, היא נושא תיאום המס שלא מבוצע, או מבוצע מאוחר מדי. רשות המיסים בישראל מפעילה נוהל, לפיו שכיר שעובד ב-2 עבודות שונות ולא במקום עבודה אחד, ישלם מס מסוים ולא מס כפול. המוטיבציה היא למנוע מצבים בהם עובד משלם מס גבוה שלא לצורך. שימו לב כי תהליך של תיאום מס חוסך לכם המון טירחה בהמשך, שכן במקום לשלם מס גבוה ולאחר מכן לדרוש בהחזר, אתם יכולים מראש למנוע מצב של תשלום יתר. במאמר זה ריכזנו את כל המידע על מתי צריך לעשות תיאום מס ומי בכלל צריך לעשות תיאום מס?

מתי עושים תיאום מס?

ישנם שכירים שעובדים במקום עבודה אחד במשרה מלאה. עם זאת, ישנם לא מעט שכירים שעובדים ב-2 משרות שונות בהיקפים שונים. לדוגמא: סטודנט שעובד בשעות הבוקר במשרה באוניברסיטה, ואילו בשעות הערב הוא עובד במוקד שירות טלפוני. תשלום המס מתבצע דרך תלוש השכר, ומבלי שאותו שכיר מעדכן את המעסיקים שלו על כך שהוא עובד במקום עבודה נוסף, הוא עתיד לשלם מס גבוה יותר.
בישראל ישנה שיטה של מדרגות מס: המס שכל עובד משלם, נקבע בהתאם לגובה השכר השנתי שלו. תיאום המס הינו הליך שמסדיר את תשלום המס, ומבטיח כי השכיר לא יצטרך לשלם מס גבוה יותר. חשוב לציין: במידה ואתם מגלים בדיעבד כי עבדתם בשני מקומות עבודה ושני המעסיקים שילמו בשמכם מס מלא, אתם זכאים להחזר רטרו.

אז מתי צריך לעשות תיאום מס בשורה התחתונה?

ישנם שני מקרים המצדיקים תיאום מס:

ראשית, המקרה בו אתם עובדים מראש בשני מקומות עבודה שונים, כפי שהוצג קודם לכן בדוגמא.
המקרה השני הוא בעת שאתם מחליפים מקום עבודה במהלך השנה. הסיבה היא שישנה סבירות כי השכר שלכם בכל מקום עבודה שונה, וכך נוצרים פערים במדרגות המס. המס שאתם משלמים אמור לחפוף למשכורת הנוכחית שלכם, ויש להתחשב בה ורק בה.

אז מי צריך לעשות תיאום מס?

כמה נקודות חשובות שיש לדעת על תשלומי המס:

  • האחרוית על תיאום המס היא של העובד. יש לבצע אותו בתחילת השנה אל מול רשות המיסים
  • ככל שהמשכורת שלכם גבוהה יותר, כך אתם משוייכים למדרגת מס גבוהה יותר. במילים אחרות? אתם משלמים מס גבוה יותר
  • התשלום מתבצע דרך תלוש השכר. ישנו ניכוי מס הכנסה, שאותו מעביר המעסיק שלכם הלאה
  • תיאום המס הינו תהליך שדרכו ניתן לגבות מכם מס המשקף את ההכנסה השנתית המשוערת שלכם
  • במידה ולא ביצעתם תיאום מס, תוכלו לדרוש בהחזר מס שמגיע לכם על פי חוק
  • אתם עובדים ב-2 מקומות עבודה? גם אם עשיתם תיאום מס, בדקו האם מגיע לכם החזר מס

תיאום מס בהרחבה: מה זה אומר בפועל?

במידה ואתם עובדים ב-2 עבודות שונות, הרי שמופקים לכם בכל חודש 2 תלושי שכר – אחד מכל מעסיק. על פי חוק, אתם נדרשים לשלם מס הכנסה. גובה המס איננו קבוע לכל עובד, והוא משתנה בהתאם למדרגת המס אליה אתם משוייכים. השיוך למדרגת המס מתבצע בהתאם לגובה השכר שלכם. ישנה טבלה מפורטת שניתן דרכה לדעת מהו אחוז מס ההכנסה שאתם נדרשים לשלם.

כעובדים בשתי עבודות שונות, האחריות שלכם היא ליידע את המעסיק שלכם על כך שאתם עובדים במקום עבודה נוסף. מבלי שתתקשרו את המידע החשוב הזה, הרי שתשלמו מס גבוה מצטבר, זאת מאחר ומכל תלוש שלכם יתבצע ניכוי מלא. נוהל תיאום המס הוא נוהל שבא להטיב עמכם, ובעיקר להשאיר את כספכם בכיסים ולא להעביר אותו שלא לצורך לקופת המדינה.

איך מחושב המס? חשוב שגם אתם תדעו

מרבית השכירים מודעים לכך שהחובה שלהם היא לשלם מס, אך סימני שאלה רבים מרחפים סביב הנושא. המס שאתם משלמים מחושב ברמה השנתית, אך הגבייה מתבצעת ברמה החודשית. כך לדוגמא: חתמתם על הסכם עבודה שבו מצויין כי השכר החודשי שלכם יהיה כ-13,000 שקלים בחודש. המשמעות היא שאתם משוייכים למדרגת המס  שבין 9051-14,530 שקלים. אחוז המס שינוכה הוא 20%. 

עבדתם רק חצי שנה מתוך שנה שלמה? מגיע לכם כסף

כמו כן, ישנם מקרים בהם החזר המס ותיאום המס נדרשים בעת שאתם לא עובדים במהלך שנה רצופה. חוזה העבודה שלכם הוא על כ-13,000 שקלים בחודש, מה שאומר שההכנסה השנתית שלכם היא של 156,000 שקלים. בהתאם, אתם משוייכים למדרגת מס של כ-20%. בפועל, מאחר ועבדתם רק כחצי שנה, הרי שהשתכרתם ב-78,000 שקלים. המשמעות היא שאתם משוייכים בפועל למדרגת מס של כ-14% ולכן מגיע לכם החזר מס. 

שאלות נפוצות ותשובות

מה יקרה אם לא אעשה תיאום מס?

חשוב לציין כי לא מדובר על חובה, אלא על זכות השמורה לכם. במידה ולא תבצעו תיאום מס, הרי שתשלמו יותר לשווא. כן חשוב לציין כי תוכלו לדרוש בכספכם בחזרה, זאת עם תהליך החזר מס שניתן לבצע גם דרכנו – חברת "טקס שירותים פיננסים". ההחזר מתבצע לאחר שסוכמו ההכנסות שהיו לכם באותה שנת מס, ולאחר שברור לאיזו מדרגת מס אתם שייכים. לעתים, מתגלה כי אתם משוייכים למדרגת מס גבוה יותר, כשבפועל הכנסתם סכום כסף שמשייך אתכם למדרגה נמוכה יותר. במקום שהכסף יישאר בקופות המדינה, הוא יכול לחזור אל חשבון הבנק שלכם.

איך אדע אם מגיע לי כסף בחזרה?

רק לאחרונה פורסמה כתבה, שהציגה תמונה מצערת למדי: המון ישראלים מודעים לכך שהמדינה חייבת להם כסף, אך הם בוחרים שלא לצאת לדרך עם הגשת הבקשה, רק מאחר והם חוששים מההליך הבירוקרטי או מהחשיבה שהם לא יקבלו כלום. אנחנו שמחים להיות אלו שילוו אתכם ויגישו בעבורכם את כל הטפסים הנדרשים לטובת החזר מס.
אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו. תחילה, נבצע הערכה ראשונית במידה להבין האם אכן אתם זכאים להחזר. במידה ואכן נמצא כי אתם זכאים, נמשיך אתכם את התהליך הדורש בשיתוף פעולה מלא: הצגת תלושי שכר, מילוי טפסים וכן הלאה. כשמגיע לכם כסף, גם מגיע לכם לקבלו בחזרה!

מעוניינים לבצע תיאום מס, מגיע לכם החזר או שאתם רוצים לבצע בדיקת זכאות להחזר מס? פנו אלינו – חברת "טקס שירותים פיננסים"!

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך