כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

06/10/2019

תאום מס לשכירים – למי הוא רלוונטי ואיך עושים אותו?
כשאתם חייבים כסף לרשויות המס תהיו בטוחים שתידרשו לשלם את החוב עד לשקל האחרון. ומה קורה בעת שרשויות המס חייבות לכם כסף? הן ככל הנראה לא ימהרו לדפוק על דלת הבית שלכם ולהודות בהחזר שמגיע לכם. לא במקרה נאמר יותר מפעם אחת שידע = כוח, ובמקרה הזה הידע שיש לכם או אין לכם, שווה כסף, ולא מעט.

תהליך של תיאום מס הוא תהליך שמטרתו למנוע מהאזרח לשלם יותר מיסים כפי שהוא נדרש בחוק. בעוד ישנם אלו המודעים היטב לתהליך ולהחזרים האפשריים, ישנם אלו שלא מודעים כלל לעובדה כי סביר והם משלמים מס עודף שיוצא מהכיס שלהם, ועובר אל קופת המדינה.

מדרגות המס: כמה אתם צריכים לשלם וכמה אתם משלמים בפועל?

אין באמת עובד שפטור ממס, אלא שכל עובד נדרש לשלם מס בהתאם למדרגת המס אליה הוא משויך. מדרגות המס "מתחשבות" בהכנסה של כל עובד, והנוסחה די פשוטה: ככל שישנה הכנסה גבוהה יותר, כך שיעור המס עולה. לצורך העניין: עובד המשתכר במשכורת של כ-10,000 שקלים בחודש, ישלם מס נמוך יותר מעובד שהשכר החודשי שלו הוא כ-50,000 שקלים בחודש.

כל אדם אשר מקבל הכנסה משני מקורות הכנסה שונים חייב לבצע תיאום מס, גם כאשר אדם עוזב מקום עבודה במהלך השנה ומתחיל לעבוד במקום אחר מחויב לבצע תיאום מס. כיום, לא מעטים העובדים שעובדים במתכונת של חצאי משרות, כך שבכל חודש מחדש מופקים להם תלושי משכורת ממקומות עבודה שונים. מכל תלוש שכזה מנוכה לו המס שעל העובד לשלם, ומבלי שמבצעים את תיאום המס, הרי שנוצרת לה כפילות מסוימת וכך העובד משלם יותר ממה שהוא צריך לשלם בפועל.

"באמת? לא ידעתי! כל הכסף משנת 2017 הלך לפח?"

לשמחתכם, התשובה שלילית, אך חשוב לדעת: כל עובד ששילם יותר מס מכפי שהוא היה צריך בפועל, יכול להגיש בקשה להחזר מס כ-6 שנים אחורה. כלומר, כיום, בשנת 2019, ניתן להגיש בקשות משנת 2013 והלאה. במידה והייתם מועסקים ב-2 מקומות עבודה שונים בין השנים 2009-2012, הכסף ששילמתם לרשויות המס לא ישוב לכיסכם.

מ-3/4 משרה לחצי משרה? בצעו תיאום מס

חשוב לדעת: כל שינוי בהיקף המשרה שלכם ובאופי העסקתכם, יכול להיות סיבה מספיק מוצדקת בכדי להשיב לכם כסף. דוגמה קלסית: עד כה עבדתם בשני מקומות עבודה שונים, כאשר במקום עבודה אחד עבדתם כ-3/4 משרה, ואילו במקום השני עוד כ-1/4 משרה. כידוע, שיעור המס שתשלמו נקבע כבר בתחילת השנה. המשמעות? נקבע סכום המס השנתי שלכם, המחולק ל-12 חודשים – כך שבכל חודש מהמשכורת שלכם מתבצע תשלום המס ישירות אל רשויות המס בהתאם להכנסה הצפויה.

באמצע השנה החלטתם לצמצם את היקף המשרה שלכם מה שגם השפיע על גובה השכר? מדרגת המס שלכם השתנתה. כך, נוצר לו פער בין מה ששילמתם ובין מה שאתם צריכים לשלם בפועל. דעו כי מצב כזה תוכלו לקבל בחזרה את הכסף שתמשיכו לשלם אוטומטית מתלוש השכר שלכם. ללא תיאום מס בקשה להחזר מס, כסף רב יישאר בקופות המדינה מבלי לחזור לכיסכם.

אז למה בכלל צריך לעשות תיאום מס אפשר לקבל את הכסף בחזרה?

המטרה די ברורה: במקום שתשלמו כסף שמראש אינכם צריכים לשלם, תוכלו להציג את היקפי המשרה וגובה השכר וכך להימנע מראש מתשלום. בעת שתיערכו מראש עם תיאום המס, הרי שתוכלו לחסוך לעצמכם את הביורוקרטיה, מילוי הטפסים וההמתנה לכסף שישוב אליכם. חשוב לציין כי תשלום מס יתר יכול להיות משמעותי מאד עבור שכירים, כך שניתן מראש לחסוך את הפינג פונג של תשלום-החזר.

קראו עוד על החזרי מס:

בדיקת זכאות להחזר מס

טופס החזר מס לשכירים

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך