כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

24/01/2021

סיבות נפוצות להחזרי מס

איך תדעו אם גם אתם זכאים להחזר מס?

שוק העבודה כיום שונה מאוד ממה שהיה נהוג בעבר. כשכירים, אנשים עוברים ממקום עבודה אחד לאחר בפרק זמן קצר, ולפעמים עובדים בכמה מקומות עבודה במקביל. דווקא בעולם דינמי כזה, רבים יסמכו על מקומות העבודה שלהם, ולא יבדקו את תלוש המשכורת. הם יודעים שהם משלמים מס הכנסה, אבל מאמינים שמקום העבודה ידאג להם, אז לא בודקים בדיוק כמה. אבל רבים אחרים, שכן בודקים בסופו של דבר כמה מס שילמו, מגלים הפתעה נעימה: חייבים דווקא להם כסף. ואולי לא רק על השנה, אלא על שנים אחורה, עד שבע שנים. 

איך מחשבים מס הכנסה?

כדי להבין אם מגיעים לנו החזרי מס כשכירים, אנחנו צריכים להבין בגדול איך מחשבים את סכום המס השנתי. שימו לב, החישוב הוא שנתי ולא חודשי, גם אם הורדת המס מתבצעת כל חודש באמצעות תלוש המשכורת. שנת המס הרלוונטית היא מה-1 בינואר ועד 31 בדצמבר. 

הגורם הראשון המשפיע על תשלום המס הוא סך ההכנסות החודשיות שלנו. ככל שהסכום גבוה יותר, נשלם יותר מס בהתאם לחודש. השני הוא נקודות זיכוי, שמהוות מעין חסם כניסה לתשלום מס הכנסה. לכל תושב יש מינימום 2.25 נקודות, שהן 5886 ₪ נטו לשנה. הרווחתם פחות? אתם לא צריכים לשלם. שילמתם? מגיע לכם החזר. 

מה עוד יכול לרמוז שמס הכנסה חייב לנו כסף? 

יתכן כי יש עוד נקודות זיכוי שמגיעות לכם, בהתאם למאפיינים אישיים מיוחדים, כמו מספר ילדים, השכלה אקדמית ותעסוקת בן הזוג. יכול להיות לא הצהרתם עליהם כי לא ידעתם שמגיע לכם; או שהסטטוס שלכם השתנה מאז תחילת שנת המס ועכשיו אתם כן זכאים. ידעתם, למשל, שהורים יחידניים זכאים לנקודת זיכוי נוספת? או שקבלת תואר ממוסד אקדמי מזכה אתכם בחצי נקודת זיכוי למשך שנה מס אחת לאחר מכן? נקודות זיכוי נוספות ניתנות להורים יחידניים, הורה חופשת לידה, חיילים משוחררים, עולים חדשים, מי שמטפל בקרוב משפחה נזקק, ועוד.  

סיבה נפוצה שנייה היא הפסקת עבודה למשך חלק משנת המס. במקרה כזה, יש כמה אפשרויות. יתכן שלא מצאתם עבודה חדשה עד סוף שנת המס, או שכן מצאתם, אבל לא עבדתם תקופה מסוימת. במקרה כזה מגיע החזר, כי המס שכן שילמתם חושב גם על התקופה בה לא עבדתם. אם קיבלתם דמי אבטלה, מגיע לכם החזר נוסף על התקופה הזו. ואם השכר במקום העבודה החדש נמוך מהשכר במקום הקודם, זו עוד סיבה להחזר.

אלה הן רק הסיבות הנפוצות ביותר. סיבות אחרות הן פטור ממס עקב נכות רפואית, היעדר תיאום מס במקרה שעובדים בכמה עבודות, מגורים בישובים מסוימים בפריפריה, ועוד מגוון סיבות רבות.

ההמלצה היא לבדוק היטב באופן אישי או באמצעות גורם מוסמך האם מס הכנסה חייב לכם כסף – יתכן שמדובר בסכומים גבוהים ביותר אותם תוכלו לקבל. 

קראו עוד על זכאות להחזרי מס

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך