כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

10/12/2019

החזרי מס לאימהות אימהות רבות זכאיות להחזרי מס מהמדינה ואינן מודעות לכך כלל. מטרתם של החזרים אלו להגדיל את הכנסת ההורים הפנויה ולסייע בהוצאות של גידול הילדים. 

איך מחושב החזר המס?

חישוב המס מחושב באופן שנתי. רשות המיסים בודקת את סך כל המשכורות של העובד לאורך השנה ולפי התוצאה המתקבלת, מחשב מס הכנסה את גובה המס עליו לשלם לפי מדרגת המס הרלוונטית. לעיתים, נוצרים פערים בין המס שעל העובד לשלם לבין המס ששולם בפועל. 

שכירים אינם נדרשים לדווח על הכנסותיהם במהלך השנה ולכן רבים מהם לא מודעים כלל לאפשרות הזו ואינם מגישים טפסים לצורך קבלת החזרי מס. 

כאשר חלקם אכן מגישים את הטפסים, רובם לא מודעים לכל הזכויות המגיעות להם ויכולים לאבד חלקים משמעותיים מההחזר של אותה השנה. החזרי מס ניתן לקבל, לדוגמא, על ביטוחי משכנתא, תרומה לאגודה רשומה כלשהיא ועבור מצבים משפחתיים חריגים ועוד. 

החזרים ייעודיים לאימהות שכירות

קיימות סיבות נוספות להחזרי מס לאימהות, מהן נהנות אימהות שכירות. 

  • חופשת לידה: אם שמצוייה בחופשת לידה ללא תשלום (חופשה שנמשכת מעל ל- 14 שבועות) אינה מקבלת משכורת עבור זמן זה, ויתכן כי תהיה זכאית להחזר מס בחישוב שנת המס שבה הייתה מצויה בחופשת הלידה. חשוב לדעת כי אם לתאומים זכאית לשבועיים נוספים ובמידה והתרחשה לידה מוקדמת ייתכן ותהייה האם זכאית אפילו ליותר. מאחר וכל תקופת האשפוז בבית החולים טרם שחרור לא נכללת כחופשת לידה. תקופת חופשת הלידה נספרת החל  משחרור האם והיילוד מבית החולים.
  • נקודות זיכוי עבור ילדים: עבור ילד בשנת הלידה זכאית האם לנקודה וחצי, עומדת לזכות האם האפשרות דחיית חצי נקודה לשנת המס שלאחריה. עבור ילדים מלאחר שנת הלידה ועד גיל 5 זכאית האם לשתיים וחצי נקודות זיכוי (עבור כל ילד בנפרד), עבור ילדים מגיל 6 עד גיל 17 שנים (שנים קלנדריות) – זכאית האם לנקודה אחת (עבור כל ילד). החל מגיל 18 – תקבל האם חצי נקודת זיכוי עבור כל ילד.  נכון לשנת 2019, שוויה של כל נקודת זיכוי עומד על 218 ש"ח לחודש.
  • תשלום דמי לידה: השכר שאם מקבלת במהלך חופשת הלידה מביטוח לאומי יהיה לרוב נמוך מהשכר שהיא מקבלת במהלך עבודתה, בגלל חישובי שכר שונים. המשמעות של זה היא שבחודשים בהם האם עבדה, היא שילמה מס גבוה מזה שהייתה צריכה לשלם באותה השנה ויתכן כי היא זכאית להחזר מס.

בתוך כמה זמן ניתן להגיש את הבקשה?

בקשות להחזר מס ניתן להגיש לרשות המיסים עד שש שנים משנת המס בגינה מתבקש ההחזר. לאימהות שכירות, שמתעסקות בהחזרי מס בעקבות לידה או עניינים אחרים, מומלץ לבדוק באותה הזדמנות זכאות להחזרי מס גם עבור שנים קודמות בטווח הזמן הזה. במידה ואם זכאית להחזרי מס, היא תקבל אותם ישירות לחשבונה, עם ריבית והצמדה. להחזר שניתן עבור שנים רחוקות יותר, יתווספו סכומים של ריבית והצמדה גבוהים יותר. 

כיצד ניתן לקבל את ההחזר? 

אישה שמעוניינת לקבל החזר מס יכולה לפנות לרשות המיסים או למלא את הטפסים הנדרשים, בנוסף לדו"חות הכנסה. יחד עם זאת, לא לכל אחד מומלץ להתעסק בנושא זה לבד, עקב העובדה שלא רבים מודעים לסיכוייהם להיות זכאים להחזר מס ולעיתים, שכירים שהגישו בקשות להחזר מס, קיבלו ממס הכנסה תשובה כי לפי החישובים החדשים הם דווקא חייבים סכומי כסף נוספים למס הכנסה. בנוסף, ההתעסקות עם מס הכנסה אורכת זמן יקר בחיפוש אחר הטפסים הרלוונטיים, בשיחות עם הבנק ובפקסים לרשויות המס. 

אם גם את אמא ומעוניינת לבדוק אפשרות שמגיע לך החזר מס – אנו ממליצים לך לא לקחת סיכונים מיותרים ולחסוך זמן יקר. צרי איתנו קשר ונבדוק את זכאותך לקבלת החזרים ורק במידה ותימצאי זכאית – נפנה למס הכנסה בבקשה להחזר מס.

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך