כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

27/04/2021

החזר מס לאדם שנפטר

במדינת ישראל לא מונהג מס ירושה, ולכן, כל הכספים של אדם שנפטר המתקבלים אצל יורשיו אינם חייבים במס. יתרה מכך, יורשיו של הנפטר רשאים להגיש בקשה לקבלת החזר מס לאדם שנפטר וזאת במקרים בהם מתברר כי הנפטר היה זכאי רטרואקטיבית לקבלת החזרי מס במהלך תקופה של עד 6 שנים אחורה. 

הגשת בקשה להחזר מס לגבי אדם שנפטר – מה חשוב לדעת? 

שיטת המס על ההכנסה המונהגת במדינת ישראל, לפיה, גובה המס על ההכנסה מחושב בתחילת שנת המס ובהתאם לגובה ההכנסה המוערכת על ידי רשות המיסים, עלולה לזכות את העובד השכיר והעצמאי כאחד, בקבלת החזרי מס בגין תשלום מס עודף לאורך שנת המס, וזאת בהתאם לתנאי הזכאות הנוצרים בגין מקרים המעוגנים בפקודת מס הכנסה. מקרים אלו תקפים גם לגבי אדם שנפטר, ולכן, הגשת בקשה לקבלת החזר לאדם שנפטר יכולה להתבצע על ידי יורשיו, כאשר הבקשה חייבת להתייחס לתקופה בגינה ניתן לקבל החזרי מס. לבקשה במקרים אלו, מומלץ לצרף גם צו קיום צוואה של הנפטר, וזאת על מנת לייעד את כספי ההחזר ליורשים.

האם מענק פרישה לאחר פטירה מחויב במס? 

על פי חוק פיצויי הפיטורין המונהג במדינת ישראל נקבע כי בעקבות פטירתו של עובד, המעביד מחויב בתשלום פיצויים לשאריו של הנפטר, כאשר החוק מאפשר פטור ממס על ההכנסה בגובה של שתי משכורות אחרונות עד תקרת סכום המשתנה מעת לעת. יתרת התשלום אשר אינה פטורה ממס תיחשב כהכנסה מיגיעה אישית והיא מחויבת על פי שיעורי מס רגילים ליחיד. 

החזר מס לאדם שנפטר – כיצד? 

הליך החזר מס לאדם שנפטר, מומלץ שייעשה באמצעות אנשי מקצוע העוסקים ומתמחים בנושא, וזאת על מנת לברר לעומק את נושא הזכאות גם בהתייחס לשנת הפטירה וגם בשנים הקודמות לשנת הפטירה בהתאם למגבלת שש השנים אחורה. במסגרת תהליך הבירור, שאריו ו/או יורשיו של הנפטר, נדרשים לאיסוף מסמכים רלוונטיים היכולים להעיד על זכאות להחזרי המס וכל זאת בליווי אנשי מקצוע.

לאחר איסוף המסמכים הנדרשים והגשת בקשה מסודרת להחזרי מס, הליך הבירור מתבצע על ידי רשויות המס ובמקרים בהם יימצא כי הנפטר זכאי לתשלום כזה או אחר של החזרי מס, כספי ההחזר יועברו ישירות לחשבון הבנק של השארים ו/או היורשים. כספים אלו אינם מחויבים במס והם כוללים הפרשי הצמדה וריבית בשיעור של 4%. 

בהנחה שהעובד שנפטר אינו מימש את זכאותו לקבלת החזרי מס במהלך השנים האחרונות לחייו, מומלץ לבצע את הליך הבירור המקדים המוצע לכם על ידי אנשי המקצוע העוסקים בנושא. תהליך בירור הזכאות הנעשה באמצעות ליווי של אנשי מקצוע הוא תהליך קצר מועד שבסיומו תוכלו לדעת האם הינכם זכאים לקבלת החזרי מס לאדם שנפטר ובמידה והתשובה היא כן, הליך מימוש הזכאות נמשך מספר ימים עד שבועות נוספים שבסיומם יועבר תשלום ההחזר לחשבונכם.

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך