כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס- אולי גם לך מגיע


close

איך נבדוק את זכאותך?

בדיקה מהירה אונליין

03/11/2020

אמא טרייה גם לך מגיע החזר מס מהמדינה

החזרי מס לאמהות טריות

אחרי 9 חודשים זה סוף סוף קרה: הצטרף חבר/ה חדש/ה למשפחה שלכם! נכון, שהחיוך הקטן ממיס לבבות, אבל לצרור האושר הקטן מתווספים לא מעט קשיים: לקום בלילה לתת בקבוק, הרים של כביסות וההתלבטות הגדולה האם להאריך את חופשת הלידה?

גם ככה כל הקניות לפני הלידה עלו הון, וכל ההוצאות על טיטולים, מוצצים וקניית בגדים כל שבועיים (ברוך השם הוא גדל והאחות בטיפת חלב סופר מרוצה) – אבל בכל זאת מדובר בסכומים לא קטנים…

הרבה נשים מתלבטות: האם כדאי להאריך על חשבונן את חופשת הלידה?

אנחנו כמובן לא נוכל להחליט בשבילכן, אבל בהחלט נוכל לתת טיפ קטן ששווה הרבה מאוד כסף:

החזרי מס לאמהות

החזרי מס לאימהות טריות – מגיע לכן כסף חזרה מהמדינה, והמון נשים בכלל לא מודעות לעניין.

"איך זה יכול להיות" את שואלת? בגלל שאותן נשים זכאיות להטבות מס במס הכנסה שלרוב אינן מעודכנות או בעקבות חיובי יתר מחישוב המס המתבצע באופן שנתי.

נשמע מסובך? אז זהו שממש לא! הרבה יותר מסובך לקשור מנשא, תסמכי עלינו!

החזר מס לאמא

באלו מקרים נוצרת ההזדמנות לקבל החזרי מס לאמהות טריות?

מס ההכנסה של השכירים מחושב ברמה חודשית, בעוד חישוב המס הסופי נערך ברמה השנתית על פי השנה הקודמת. כך שבעצם, בסיכום סוף השנה, מתגלה כי שילמתן יותר ממה שהייתן צריכות באמת. התוצאה? החזר מס לאמא!

כמו כן, באותו חישוב אוטומטי, לא מעודכנות הטבות מס שונות לרבות נקודות זכות, או שינוי במדרגות השכר וכך מתקבל המצב בו השכירים משלמים יותר ממה שהחוק קובע.

רבים מהשכירים בישראל אינם מודעים לכך שהם זכאים להחזרי מס בגין נקודות זיכוי שלא ידעו שמגיעות להם ואפילו פטור חלקי/מלא מתשלום מס הכנסה.

איך זה קשור ללידת ילד חדש או להארכת חופשת הלידה?

אז כמו שאמרנו, המשכורת היא חודשית וחישוב המס נעשה באופן שנתי, כך שהמערכת מחשבת את ההפרשות למס הכנסה בהסתמך על עבודתך בשנה הקודמת: המערכת אינה לוקחת בחשבון את תקופת ההיריון ואת חופשת הלידה העתידית. זה כאילו עבדת 12 חודשים מלאים מבלי לקחת בחשבון את השינויים שעברת.

שינויים אלה כוללים יציאה לחופשה בתקופת ההיריון, חופשת הלידה בה קבלת מביטוח לאומי שכר הנמוך מהשכר הרגיל שלך והארכת חופשת הלידה ללא שכר. אפשר לקרוא לתקופות אלה בשם כולל וקל יותר להבנה: חודשים בהם לא קבלת את השכר "הרגיל" שלך!
מערכת מס הכנסה חישבה לך כבר את ההפרשות למס הכנסה כאילו עבדת כרגיל באותם החודשים (אמרנו שהחישוב הוא מראש בראייה שנתית) ולכן על החיובים העודפים האלה את ככל הנראה זכאית להחזר מס!

בנוסף, ישנו עוד אלמנט חשוב מאוד לגבי החזר מס לאמהות: במהלך השנה בה ילדת, לא יחושבו לך נקודות הזכות שהגיעו לך עבור הלידה ועל הצטרפות ילד חדש במשפחה.

גם במקרים אלו, יגיע לך החזר מס בשנה העוקבת על עדכון נקודות זכות אלה (כל נקודת זכות עומדת על 218 ₪ לחודש וזה אומר 2,616 ₪ לשנה!!!) ותוכלי לקבל החזר רטרואקטיבי.

דבר נוסף שחשוב לזכור: שני בני הזוג זכאים לנקודות זיכוי על ילדיהם, עד שימלאו לילד/ה 5 שנים.

אלו נקודות הזכות שמגיעות לנשים לאחר לידה:

א.      בשנת הלידה, זכאית כל אישה שכירה תושבת ישראל ל- 1.5 נקודות זכות.

ב.      בשנה שלאחר הלידה ועד שימלאו לילד/ה 5 שנים, זכאית כל אישה שכירה תושבת ישראל ל-2 נקודות זכות.

ג.       בשנים בהם מלאו לילד/ה 6-17 שנים, זכאית כל אישה שכירה תושבת ישראל לנקודת זכות אחת.

ד.      בשנה בה מלאו לילד/ה 18 שנים, זכאית כל אישה שכירה תושבת ישראל לחצי נקודת זכות.

החזרי מס לאמהות טריות

מתי כדאי לבצע בדיקת זכאות להחזרי מס לאמהות?

את הבדיקה כדאי לך לבצע בכל מקרה, שכן אין באמת מה להפסיד – אלא רק תוכלי להרוויח החזר.

חשוב לזכור שישנה מגבלת הזמן (התיישנות) החלה על בקשת ההחזר:
קבלת החזר המס אפשרית עד ל-6 שנים אחורה מתום שנת המס הרלוונטית להגשת הבקשה. לדוגמא, בשנת 2017  ניתן להגיש בקשות רק החל משנת 2011. עבור שנת 2010 לא ניתן להגיש בקשה להחזר מס מכיוון ושנה זו סגורה ברשות המיסים.

אז איך מגישים את הבקשה להחזר מס לאמא? עצמאית או עם חברה מקצועית?

ניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי, כאשר כל שעליך לעשות הוא למלא טופס החזר מס לשכירים אותו תוכלי למצוא באתר של רשות המיסים.

לבקשה יש לצרף מסמכים מקוריים בלבד או מסמכים אחרים עליהם מצוין כי הם נאמנים למקור. אותם מסמכים צריכים לכלול בין היתר את תעודת הלידה, פירוט ההכנסות של שני בני הזוג, לרבות ההכנסות ממקום העבודה, טופס 106, אישור על כתובת מגורים, אישורים רפואיים ומביטוח לאומי.

שימי לב כי במידה ואתם חיים בזוג, יהיה עליכם להציג גם את הנתונים של בן הזוג, שכן ההכנסה המשותפת של שניכם נלקחת בחשבון במעמד בדיקת זכאות להחזר מס הכנסה.

האפשרות השנייה והמומלצת יותר היא לחבור אל חברה מקצועית המתמחה בהגשת הטבות מס.
חברות להחזרי מס מתמחות ובקיאות בתהליך הגשת הבקשה– כך שבסופו של דבר התהליך מבוצע ביסודיות, בזמן הקצר ביותר ובעיקר פוטר את הלקוח מכל התעסקות בנושא.

ליווי חברה מתמחה, מקל מאד את ההתמודדות עם הבירוקרטיה הארוכה לאורך תהליך הגשת הבקשה, החל משלב בדיקת הזכאות להחזר מס, איסוף המסמכים המבוקשים, שאת רובם נציגי השירות של החברה משיגים באמצעות ייפוי כוח בלבד, והגשתם לרשות המיסים. הבקשה מוגשת לרשות המיסים בשתי פעימות:
ראשונה, תבוצע בקשה מקוונת, ולאחריה תבוצע פניה באמצעות דו"ח חתום אליו יצורפו כל המסמכים הנדרשים.

טקס שירותים פיננסיים הינה חברה מקצועית לקבלת החזרי מס ונהנית מניסיון ומהיכרות עם אופי הארגון מולו היא מתנהלת ומה נדרש לאישור הבקשה להחזר מס לאמא,

כמו כן, בחברות מתמחות אלה מועסקים הטובים שבתחומי המס כרואי חשבון ויועצי מס, יועצי שירות לליווי שוטף ללקוחות לכל אורך התהליך, עד לשלב הסיום בו מופקד ההחזר בחשבון הבנק של הלקוח.

 

 

מעוניינות במידע נוסף על החזרי מס לאמהות טריות? צרו איתנו קשר

כמיליון שכירים בישראל זכאים להחזרי מס אולי גם לך מגיע

אנחנו נבדוק את את זכותך עבור החזרי מס לשכירים בשיחה קצרה וללא התחייבות. נשאר רק להשאיר לנו כמה פרטים וניצור איתך קשר בהקדם


כתבות נוספות שחשבנו שיעניינו אותך